RRSO co to jest ?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentownia  – co to jest?

 

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania ma określony związek z wszystkimi produktami finansowymi w postaci kredytów I pożyczek.

Wiąże się ona ze wszystkimi kosztami kredytu. Wlicza się do niej wszystkie prowizje, dodatkowe opłaty, ubezpieczenie oraz różne opłaty o charakterze manipulacyjnym. Pytając – rrso co to jest, najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele czynników się na nią składa. Wiele osób jest nieświadomych i sądzi, że chodzi tutaj tylko i wyłącznie o odsetki kredytowe, a to zupełnie osobna sprawa. Rzeczywista stopa procentowa zależy od pozycji danej waluty na rynku. Kiedy wartość pieniądza w ciągu roku dynamicznie zmienia się, to zmianom ulegnie również RRSO. Fachowo określa się więc, że mamy do czynienia z „całkowitym kosztem kredytu ponoszonym przez konsumenta, wyrażonym jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”. Roczna stopa oprocentowania naszego kredytu ma silny związek z terminem, w którym mamy definitywnie wywiązać się ze zobowiązania kredytowego. Przez pierwszy miesiąc od daty podpisania kredytu całość kapitału równa się wartości kredytu. Następne miesiące poprzez spłacanie regularnych rat sprawią, że kapitał będzie się zmniejszał. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania będzie proporcjonalnie rosła.

RRSO – dlaczego przy braniu kredytów jest taka ważna?

Ubiegając się w banku o kredyt, konsumenci często pomijają wgląd w rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która i tak zawarta jest w umowie. eśli bierzemy kredyt na wiele lat, to wiadomo, że wartość pieniądza na przestrzeni tego długiego czasu może się zmieniać. Analizując rrso co to jest, musimy wiedzieć, że przy braniu pod uwagę wartości wyłącznie odsetek także i one mogą ulec zmianie. Jeśli mamy przed sobą kilka ofert kredytów z różnych banków, dobrze będzie przeanalizować je pod kątem RRSO. Wszystko dlatego, że koszty kredytów i innych produktów finansowych w bankach mogą się między sobą bardzo różnić. Kalkulatory internetowe pozwolą nam łatwo obliczyć, która z ofert w praktyce okazać się może dla nas najkorzystniejsza. Im większą wartość ma nasz kredyt, tym mniejsza będzie jego skala oprocentowania.

RRSO – obowiązek banku

Każdy bank ma za obowiązek zawrzeć w umowie kredytowej informacje o całkowitej rzeczywistej rocznej stopie procentowej. Najczęściej przybiera ona postać drobnego druku, ale jeśli ktoś zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły przy czytaniu treści umowy, na pewno ją dostrzeże. Wyszczególnienie w papierach, co wchodzi w skład rrso co to jest da nam jasny obraz tego, za co płacimy. Czy warto korzystać z internetowych porównywarek ofert kredytowych? Z pewnością pozwalają one na pozyskanie ekspresowych informacji, bez konieczności odwiedzania placówek bankowych. W porównywarkach każdego dnia pojawia się multum ofert bankowych, ale tabelki obsługi są bardzo proste w działaniu i już  po kilku sekundach od wybrania danych ofert możemy zobaczyć specjalnie podkreślone wartości RRSO kredytów z poszczególnych banków. Jeśli pomimo tego obrazu nadal mamy wątpliwości, warto na żywo zapytać eksperta z danej placówki. Z pewnością rozwieje do końca wszelkie nasze wątpliwości.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.